Jelenlegi hely

Nem mindegy, náthás vagy influenzás az ember!

Tegnap még kutya bajunk sem volt, ma már kedvetlenül, fáradtan ébredtünk. Szinte levegőt sem kapunk, úgy eldugult az orrunk. A torkunk kapar, és mintha a hideg is rázna… Jöhetnek a házi praktikák: gyömbér, méz, fokhagyma. Lassacskán ráébredünk: bizony megbetegedtünk. Vajon csak náthásak vagyunk, vagy az influenza döntött le bennünket a lábunkról?

Miként tudunk különbséget tenni a nátha és az influenza között?

Az influenza esetében igen magas láz jelentkezik hidegrázás kíséretében, erős fejfájással és végtagfájdalommal. Általánosságban hurutmentesen kezdődik. A megfázás tünetei enyhébbek, elsődleges tünet lehet az orrfolyás, orrdugulás, tüsszögés, torokfájás, kísérheti fejfájás vagy izomfájdalom és láz is.

Melyiket mi okozhatja?

Az influenzát az (A, B és ritkábban C típusú) influenzavírus okozza, míg a nátha kórokozója rendszerint a rhinovírus, illetve az RSV nevű vírus. Az influenza panaszai hirtelen jelentkeznek, míg a  náthás beteg egészségi állapota lassan rosszabbodik.

Milyen élettani folyamatok állnak a háttérben?

Az immunrendszer fő feladata, hogy eltávolítsa, megsemmisítse azokat az idegen anyagokat, melyek ártalmasak lehetnek a szervezet számára. A  folyamat része a  hisztamin termelés. A hisztamin a szervezetünkben természetes módon is jelenlévő anyag, mely talán az allergiás reakciókban betöltött szerepéről lehet ismert sokak számára. Csakúgy, mint allergia esetén, megfázásnál is nagy mennyiségben szabadul fel a hízósejtekből. Ez az anyag az immunrendszer védelmi részeként a nyálkahártyában egy helyi gyulladásos választ eredményez, ami többek között orrdugulásban, orrfolyásban és orrviszketésben nyilvánul meg. Mindezt azáltal teszi, hogy olyan biokémiai folyamatokat indít el, melyek hatására fokozódik az érfalak átjárhatósága. Ennek nyomán az érpályából kiszivárgó folyadék nyálkahártya duzzanatot és orrfolyást okoz.

A szövődmény a betegség komolyabbra fordulása

A szövődmény több szerv érintettségét és egyidejű megbetegedését jelenti. Az  influenza szövődménye lehet bakteriális tüdőgyulladás, a krónikus hörghurut fellángolása, veseelégtelenség, agyi keringészavar, szívinfarktus, agyhártya- és agyvelőgyulladás, az anyagcsere-betegségek egyensúlyának felborulása, és sajnos kialakulhat még néhány ritkább, de szintén életveszélyes betegség is. A nátha szövődményei enyhébbek, például hörghurut, fülgyulladás, arcüreggyulladás, asztmás roham jelentkezhet. A súlyosságot és regenerációt azonban nagyban befolyásolja a beteg általános állapota (vagyis az erőnlét és életmód következményei).

Mely korosztályok a legveszélyeztetettebbek?

Nátha és influenza szempontjából is vannak rizikósabb életszakaszok. A kisgyerekek és idősek a legveszélyeztetettebb korosztály, mivel immunrendszerük nem elég erős a vírusok leküzdésére. Ha már felütötte fejét a járvány, a beteg ne menjen közösségbe (iskolába, dolgozni). A fertőzés sok esetben észrevétlenül, tárgyak és kezeink közvetítésével terjed, emiatt nagyon fontos az alapos, lehetőleg fertőtlenítő hatású kézmosás. Az egészséges étkezés és életmód segít megerősíteni az immunrendszert (főként a C- és D-vitamin rendszeres fogyasztásával), így hatékonyabban működik a  vírusok elleni védelem. Meghűlés esetén fogyasszunk több folyadékot, pihenjünk eleget és közérzetünk javítása céljából alkalmazzunk vény nélkül kapható megfázás elleni készítményeket, amelyekkel enyhíthetjük a náthás tüneteket.

Mikor forduljunk feltétlenül orvoshoz?

A nátha lefolyása 4-10 nap. Amennyiben 10 nap után sem enyhülnek a tünetek, illetve súlyosbodik az állapot (pl. magas lázzal jár), mindenképpen orvoshoz kell fordulni, mert megvan az esélye a súlyosabb szövődmények kialakulásának. Az influenza szövődményei főleg kisgyermekekben, idősekben és krónikus betegségben szenvedőkben veszélyesek, tehát számukra kiemelkedően fontos a védőoltás beadása.

 

Forrás:https://www.goodwill.hu/

Az információk változhatnak, érdeklődj a megadott elérhetőségeken!
Pontatlanságot találtál? Itt jelezheted nekünk!

Imami: minden egy helyen, amire egy szülőnek szüksége lehet!

Ne maradj le a helyi családi programokról, hírekről, információkról!
Iratkozz fel hírlevelünkre!

Neked ajánljuk!

Reggeli őrület és egy kis segítség, hogy mindenki számára élhető legyen

Reggeli őrület és egy kis segítség, hogy mindenki számára élhető legyen

Igyekezz már, hol a cipőd, el fogunk késni, miért most jut eszedbe, hogy pisilni kell, jajj kell az úszás cucc, megőőőőrülöööök hogy minden reggel ez megy! Na tegye a szívére a kezét, akinél még nem hangzottak el ezek vagy ennél változatosabb, neaggyisten cifrább napindító mondatok. Ugyhogy ugye? Szerintem bátran és általánosan kijelenthetjük: a reggeli készülődés, és intézménybe-munkahelyre kerülés a nap egyik legstresszesebb része – minden résztvevőnek! No de, tudjuk-e hogy miért? Kis-Kovácsné Vancsa Barbi írása.
Ne vágj füvet májusban, adj teret a beporzóknak!

Ne vágj füvet májusban, adj teret a beporzóknak!

Itt a Vágatlan Május! Na ez igazán tetszeni fog a családnak, akárki is vágja a füvet nálatok! A nemzetközi kezdeményezés még 2019-ben Angliából indult, célja, hogy felhívja a beporzóbarát kertek jelentőségére a figyelmet.
Az Édesanya teremtése

Az Édesanya teremtése

Azt tudjuk, hogy 6 pár keze és 3 pár szeme van, gyógyítani is tud, de ki teremtette a könnycseppet?
Az anyák napja margójára - "Szia Anya! Visszahívla… de, persze, hogy fontos vagy…"

Az anyák napja margójára - "Szia Anya! Visszahívla… de, persze, hogy fontos vagy…"

Szia Anya! Visszahívla… de, persze, hogy fontos vagy… tudom, hogy ebben a hónapban még nem hívtalak, de még csak elseje van. Nem azért akarom letenni, mert már legszívesebben a temetőben tudnálak.
Ugrás az oldal tetejére